მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსება EU4Business, EIB და EIF პროკრედიტ ჰოლდინგის მეშვეობით
EU4Business, EIB და EIF პროკრედიტ ჰოლდინგის მეშვეობით ახორციელებნ მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსებას EU4Business ინიციატივის ფარგლებში. შეთანხმება, რომელსაც ხელი უკვე მოეწერა, ითვალისწინებს 100 მილიონი ევროს ინვესტიციას საქართველოში, მოლდავეთსა და უკრაინაში.
EU4Business ინიციატივის მიზანია ადგილობრივი მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის დაფინანსების ხელმისაწვდომობის ზრდა, რისთვისაც:
• თითოეულ სესხზე 70%-იანი გარანტიის გაცემა;
• ხელსაყრელი პირობები მეწარმეებისათვის, გირაოზე შემცირებული მოთხოვნა.
EU4Business ინიციატივა მხარს დაუჭერს მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენელ კომპანიებს, რომლებშიც დასაქმებულთა რაოდენობა არ აღემატება 249 თანამშრომელს და მოთხოვნილი დაფინანსების ოდენობა მერყეობს 25,000 ევროდან 1,390,000 ევრომდე (შესაბამისი გაცვლითი კურსით აშშ დოლარსა და ლარში).
EIB ჯგუფი ევროკავშირთან შეთანხმებით იმ ქვეყნებში მოქმედებს, რომლებმაც ასოცირების (DCFTA) შეთანხმება გააფორმეს. EU4Business ინიციატივის საშუალებით ევროკავშირი აღმოსავლეთ პატნიორობის ქვეყნებში ხელს უწყობს კერძო სექტორის განვითარებას მცირე და საშუალო საწარმოების დაფინანსების ხელმისაწვდომობის გაზრდით, ბიზნესის გარემოს გაუმჯობესებითა და ადგილობრივი ბიზნესისთვის საკონსულტაციო მომსახურების გაწევით.

EU4Business, EIB and EIF with the involvement of and through ProCredit Holding are going to support small and medium-size enterprises (SMEs) in Georgia, Moldova and Ukraine
EU4Business, EIB and EIF with the involvement of and through ProCredit Holding are going to support small and medium-size enterprises (SMEs) in Georgia, Moldova and Ukraine under the EU4Business initiative. Agreement that is already signed provides investment of 100 million euros in Georgia, Moldova and Ukraine.
EU4Business initiative aims at increasing of the access to finance for small and medium businesses by:
• Providing a 70% guarantee on each loan;
• Offering favorable conditions, including reduced collateral requirements.
EU4Business initiative supports SMEs, where the number of employees does not exceed 249, and the requested funding amount is from EUR 25,000 to EUR 1,390,000 (with corresponding exchange rate in USD or GEL).
EIB group within the agreement with EU acts only in the countries which have association agreement (DCFTA). With the help of EU4Business initiative EU supports development of private sector via growing grant-availability, business environment improvement and consulting service for local businesses in eastern friendship countries.