პროექტი „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ ევროკავშირის თანადაფინანსებით მიმდინარეობს და მას გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) ახორციელებს.
პროექტის მიზანია ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის (DCFTA) განხორციელებასთან დაკავშირებული ინსტიტუციური და მარეგულირებელი გარემოს რეფორმების მხარდაჭერა, კერძოდ, მცირე და საშუალო მეწარმეობის შესაძლებლობათა გაძლიერების კუთხით, რათა გაიზარდოს ამ სექტორის კონკურენტუნარიანობა და უზრუნველყოფილ იქნას ახალ მარეგულირებელ გარემოსთან მისი ადაპტირება. პროექტი მოამზადებს ნიადაგს მცირე და საშუალო მეწარმეობის გაძლიერებისთვის საქართველოში ფართომასშტაბიანი ეკონომიკური ზრდის უზრუნველსაყოფად.
პროექტი მოიცავს ოთხ კომპონენტს:
კომპონენტი 1: მეწარმეობის განვითარების ჩარჩო პირობების გაუმჯობესება და მცირე და საშუალო მეწარმეების მონაწილეობა პოლიტიკურ დიალოგში.
კომპონენტი 2: მცირე და საშუალო მეწარმეობის მხარდაჭერაზე ორიენტირებული ინსტიტუტების შესაძლებლობების განვითარება.
კომპონენტი 3: მეწარმეობის განვითარების ხელშეწყობა ეროვნულ, სექტორულ და ადგილობრივ დონეზე ბიზნესკლასტერების განვითარებისა და ბიზნექსელების მხარდაჭერის გზით.
კომპონენტი 4: ბიზნესკლასტერების და ქსელების ინტეგრირება ევროკავშირში მოქმედ შესაბამის ქსელებში, რომლებიც ორიენტირებულია მეწარმეობის განვითარებაზე, ინვესტირებასა და ვაჭრობის ხელშეწყობაზე.
პროექტი ხელს უწყობს ბიზნეს საზოგადოების, მათ შორის, მცირე და საშუალო მეწარმეების, ინფორმირებულობის გაზრდას DCFTA-ს შესახებ. მისი მხარდაჭერით შეიქმნა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს DCFTA.gov.ge ვებგვერდი და დაარსდა საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის DCFTA საინფორმაციო ცენტრები.

SME Development and DCFTA in Georgia
The "SME Development and DCFTA in Georgia" Project is co-financed by the European Union and is implemented under the framework of its EU4Business Initiative by GIZ.
The purpose of the project is to support implementation of DCFTA-related institutional and regulatory reforms, with a strong focus on strengthening the capacities of Georgian SMEs, both to increase their competitiveness and to ensure their adaptation to the new regulatory environment. The project will lay the ground for strengthening the SME sector in Georgia to ensure a broad-based economic growth.
The Project is implemented across the four components:
Component 1: Improvement of the enterprise development framework and SME participation in political dialogue.
Component 2: Comprehensive capacity development of SME support institutions.
Component 3: Promotion of enterprise development via clustering and support to business networks on national, sector and local levels.
Component 4: Integration of business clusters and networks in relevant existing EU networks for enterprise development, investment and trade promotion.
The project promotes information sharing with the business community, including SMEs, about DCFTA. It has supported the development of the DCFTA website (www.dcfta.gov.ge) website of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the establishment of DCFTA Information Centres of the Georgian Chamber of Commerce and Industry.