DCFTA-ს ხელშეწყობის პროგრამა (200 მლნ ევროს მოცულობით) ემსახურება საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერას. პროგრამის ფარგლებში, ევროკავშირის დაფინანსებით, EBRD-მა სს „საქართველოს ბანკს“ გამოუყო პირველი ტრანში - 50 მლნ აშშ დოლარის ეკვივალენტი თანხა ეროვნული ვალუტით. სესხები გაიცემა ეროვნული ვალუტით, ხუთწლიანი საშეღავათო პერიოდით. მოთხოვნების დაკმაყოფილებისა და შესაბამისი სტანდარტების დანერგვისათვის პროგრამის ბენეფიციარებს ექნებათ კონსულტაციის მიღების საშუალება.
DCFTA-ს ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში მიღებული დაფინანსება:
- ხელს შეუწყობს მცირე და საშუალო ბიზნესს გამოიყენოს DCFTA-ს საშუალებით წარმოქმნილი ვაჭრობის შესაძლებლობები ევროკავშირთან;
- გაუიოლებს მცირე და საშუალო ბიზნესს დაფინანსების მიღებას, რაც საშუალებას მისცემს მათ ჩადონ ინვესტიცია საკუთარი კონკურენტუნარიანობის გაზრდაში;
- უცხოელ ინვესტორებთან პარტნიორობის მეშვეობით მცირე და საშუალო ბიზნესს მისცემს გლობალურ მოთხოვნა - მიწოდების ჯაჭვში ინტეგრირების საშუალებას;
- საშუალებას მისცემს მცირე და საშუალო ბიზნესს უზრუნველყოს ახალ სანიტარიულ, ფიტოსანიტარიულ, ტექნიკურ და ხარისხის სტანდარტებთან, გარემოს დაცვის ღონისძიებებთან შესაბამისობა, რაც, თავის მხრივ, სარგებელს მოუტანს ადგილობრივ მომხმარებელს და ხელს შეუწყობს ექსპორტს როგორც ევროკავშირში, ისე მის ფარგლებს გარეთ.

The DCFTA Facility Programme (200 million Euro) is created for Georgia, Moldova and Ukraine and is aimed to support SMEs. Via this program, EBRD granted the Bank of Georgia the first tranche of USD 50 million USD. This programme will facilitate access to finance for Georgia’s private sector, in order to help companies fulfil the DCFTA requirements and reequip factories with appropriate standards. Loans would be issued in national currency with a five years grace period. The programme contains grant components as well. In addition to loans, beneficiaries of the programme would also be offered counselling services to help them better fulfil the requirements and set appropriate standards.
The funding under DCFTA Facility will:
• Help SMEs to seize new trade opportunities with the EU, accessible thanks to the DCFTA;
• Improve access to finance for SMEs, enabling them to make the necessary investments to increase their competitiveness;
• Allow SMEs to integrate into global value chains by becoming business partners of foreign direct investors;
• Enable SMEs to comply with new sanitary, phytosanitary, technical and quality standards, as well as with environmental protection measures, thereby benefiting local customers and boosting exports to the EU and beyond.