სავაჭრო საკითხებზე მომუშავე საკონსულტაციო საბჭო
აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტით „მმართველობა განვითარებისთვის“ (G4G) დაეხმარა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სავაჭრო საკითხებზე მომუშავე საკონსულტაციო საბჭოსა და DCFTA-ს ქვეკომიტეტის შექმნაში. პლატფორმა შექმნილია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ეგიდით, კერძო სექტორთან მჭიდრო თანამშრომლობით. პლატფორმის შექმნის მიზანია კერძო სექტორის წარმომადგენლებისათვის სავაჭრო პოლიტიკასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ინფორმაციის დროულად მიწოდება და კერძო და საჯარო სექტორის ინტერესების საქართველოს სავაჭრო პოლიტიკის დოკუმენტში ასახვის უზრუნველყოფა. DCFTA-ს სამუშაო ჯგუფი აერთიანებს ხუთ ბიზნესასოციაციას, საქართველოს პროფკავშირებს და აღმოსავლეთ პარტნიორობის პლატფორმას, რომლებიც მუდმივი წევრის სტატუსით არიან წარმოდგენილნი.
DCFTA-ს პოლიტიკის დოკუმენტები
G4G ხელს უწყობს DCFTA-ს თანმდევი საკანონმდებლო რეფორმების შესახებ ინფორმირებულ დისკუსიას, იმპლემენტაციის პროცესში გამოვლენილი პრობლემური საკითხების დოკუმენტირებასა და რეკომენდაციების შემუშავებას, რომლებიც ხელს შეუწყობს ბიზნესზე უარყოფითი ზეგავლენის შემცირებას. დოკუმენტში ასახული პრობლემური საკითხები განიხილება საჯარო - კერძო დიალოგის (PPD) ფორმატით შეხვედრებისას. ღონისძიების შედეგად მიღებული უკუკავშირი / გადაწყვეტილებები აისახება დისკუსიის დოკუმენტში და ეგზავნება შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს.
DCFTA-სთან დაკავშირებული წარმოშობის წესების სახელმძღვანელო ექსპორტიორებისათვის
G4G-მ შეიმუშავა სახელმძღვანელო ექსპორტიორებისთვის DCFTA-სთან დაკავშირებული წარმოშობის წესების შესახებ. სახელმძღვანელოს მიზანია დაეხმაროს არსებულ და პოტენციურ ექსპორტიორებს, ასევე საქართველოში ინვესტირებით დაინტერესებულ პირებს, რომლებიც სამომავლოდ გეგმავენ ნაწარმოები პროდუქტის ევროკავშირში ექსპორტირებას. სახელმძღვანელო ნათლად განმარტავს პროდუქტის „საქართველოში წარმოშობილად“ ჩასათვლელ მოთხოვნებს და ექსპორტირების პროცედურებს.
ცნობიერების ამაღლება DCFTA-ს შესახებ
G4G ეხმარება საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს DCFTA-ს შესახებ ცნობიერების ამაღლებაში, როგორც საზოგადოებისათვის ხელშეკრულებისა და მისი სარგებლის შესახებ ობიექტური ინფორმაციის მიწოდებით, ისე ჟურნალისტებისათვის ტრენინგების ჩატარებით, რათა მათ შეძლონ ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური განვითარების საინფორმაციო მხარდაჭერა. G4G ატარებს ტრენინგებს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და მედიასფეროში მოღვაწე პროფესიონალებისათვის DCFTA-ს იმპლემენტაციით მისაღები ეკონომიკური სარგებელის შესახებ, რათა მათ შეძლონ ამ საკითხზე საზოგადოებასთან ეფექტიანი კომუნიკაცია

Governing for Growth (G4G) in Georgia
Trade Advisory Group (TAG). The United States Agency for International Development (USAID) through its project “Governing for Growth (G4G) in Georgia” assisted the Ministry of Economy and Sustainable Development (MoESD) of Georgia to establish the TAG and its DCFTA subcommittee. The platform, convened under the auspices of MoESD, in close collaboration with the private sector, is designed to effectuate the timely delivery of information to the private sector on trade policy initiatives and ensure the adequate reflection of public and private sector interests in Georgian trade policy. The DCFTA subcommittee unites five business associations, the Trade Union of Georgia and Eastern Partnership Platform as permanent members.
DCFTA Policy Papers. G4G facilitates informed discussions on DCFTA regulatory reforms through developing policy papers that identify problematic areas of implementation and recommend solutions to minimize negative impacts on business. The findings of the papers are discussed at public-private dialogue (PPD) events. The papers incorporate feedback collected at the PPDs and are submitted to the relevant governmental institutions.
Exporter’s Guide on Rules of Origin under DCFTA. G4G developed the Exporter’s Guide on Rules of Origin under DCFTA. The guide aims to help current and potential exporters as well as investors interested in investing in Georgia as a gateway to exporting to the EU. The guide clearly explains product requirements to be qualified as “Originated in Georgia” as well as export-related procedures.
DCFTA Awareness Raising. G4G assists MoESD to raise awareness about DCFTA by presenting the public with objective information about the agreement and the specific benefits, and builds capacity of journalists to promote economic development programs in the country. G4G educates civil society organizations (CSOs) and media professionals on the economic benefits from the implementation of the DCFTA so they can effectively communicate with the public.