DCFTA-ს საინფორმაციო ცენტრის ტრენინგი მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის ქედაში
მიმდინარე წლის 24 თებერვალს, ქედის მუნიციპალიტეტში გაიმართა  ტრენინგი „წყლის და საკვების მნიშვნელობა მეთევზეობაში და თევზის დაავადებები“. ღონისძიებაზე განიხილეს ისეთი  საკითხები, როგორიცაა წყლის ხარისხი და ფიზიკურ–ქიმიური მაჩვენებლები მეკალმახეობაში, თევზის საკვების შენადგენლობა, მიწოდების გრაფიკი, ხარისხი და შენახვის (დასაწყობების) პირობები, ჰიგიენური ნორმების დაცვა, თევზის დაავადებების გამომწვევი მიზეზები და პირველადი  ღონისძიებების გატარება მეურნეობაში.
ტრენინგში მონაწილეობა თევზსაშენი მეურნეობების 20-მა წარმომადგენელმა მიიღო. ღონისძიება ევროკავშირის თანადაფინანსებით მიმდინარე პროექტის - „მცირე და  საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ - მხარდაჭერით გაიმართა, რომელსაც  გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) ახორციელებს.
პროექტი მცირე და საშუალო მეწარმეებს კონკურენტუნარიანობის გაზრდასა და ევროკავშირთან თავისუფალი სავაჭრო სივრცის პირობებში ჩამოყალიბებულ ახალ მარეგულირებელ გარემოსთან ადაპტირებაში ეხმარება. ის ევროკავშირის ინიციატივის „EU4Business“  ფარგლებში ხორციელდება. აღნიშნული ინიციატივის მიზანია დაეხმაროს მცირე და საშუალო მეწარმეებს ისარგებლონ საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებით. ინიციატივა ხელს უწყობს ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებას,  მეწარმეების ცოდნისა და უნარების ამაღლებას და ფინანსებთან ხელმისაწვდომობას.

DCFTA Information Center Training for SMEs in Keda
On 24 February 2018, the DCFTA Information Center organized the “Water and Food Importance in Fishery and Fish Diseases” training in the Keda Municipality. The training covered following topics: water quality control, its physical and chemical properties in trout fishing, fish food makeup, rate of food delivery, quality and conditions for storage, upholding hygienic norms, reasons causing fish diseases and carrying out initial events in the industry.
Representatives of 20 fish farms took part in the training, which organized with the assistance of the EU/GIZ project SME Development and DCFTA in Georgia.
The project increases competitiveness in small and medium entrepreneurs and assists them in adapting to the regulative environment and conditions specified in the Deep and Comprehensive Free Trade Area with the European Union. The project is being carried out in frames of the “EU4Business” initiative, which aims to assist small and medium entrepreneurs in taking advantage of the DCFTA agreement between Georgia and the European Union. The initiative also contributes in developing the business environment and improving knowledge and access to financing for entrepreneurs.