გაიმართა DCFTA-ს საკონსულტაციო ჯგუფის შეხვედრა
2018 წლის 4 ოქტომბერს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროში DCFTA-ის საკონსულტაციო ჯგუფის მეექვსე შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე, გენადი არველაძე დაესწრო.
შეხვედრაზე, საკონსულტაციო ჯგუფის წესდების შესაბამისად, ჯგუფის წევრებმა აირჩიეს ახალი თავმჯდომარე, რომელიც უხელმძღვანელებს ჯგუფის მუშაობას მომავალი ერთი წლის განმავლობაში. თავმჯდომარედ არჩეულ იქნა საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატის პრეზიდენტი ნინო ჩიქოვანი, ხოლო მის მოადგილედ - ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი კაჭარავა.
შეხვედრის მონაწილეებს გენადი არველაძემ  ინფორმაცია მიაწოდა DCFTA-ის ვალდებულების შესაბამისად, სამშენებლო პროდუქტების შესახებ ტექნიკური რეგლამენტის დამტკიცების და მისი ამოქმედების ვადების შესახებ.  მან ასევე ხაზი გაუსვა ამ თემასთან დაკავშირებით ბიზნეს სექტორის დროული ინფორმირების მნიშვნელობას.
ქალბატონმა ნინო ჩიქოვანმა საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატის DCFTA-ის საინფორმაციო ცენტრების საქმიანობის და ამ პროექტის შედეგების შესახებ გააკეთა პრეზენტაცია. DCFTA საინფორმაციო ცენტრების პროექტი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით, უკვე ორი წელია მიმდინარეობს. საინფორმაციო ცენტრები მოქმედებს ბათუმში, ზუგდიდში, ქუთაისსა და გორში.
შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე მიიღეს ინფორმაცია 2018 წლის განმავლობაში DCFTA-ის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობის და DCFTA-ს სფეროში უახლესი მიღწევების შესახებ.
საკონსულტაციო ჯგუფის შეხვედრაზე ასევე განხილულ იქნა ჯგუფის წევრების მიერ დაყენებული საკითხები და სხვადასხვა სახის წინადადებები, რაც კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს DCFTA-ის განხორციელების პროცესს, კერძო სექტორის მეტ ჩართულობას ამ პროცესში და ზოგადად ცნობიერების ამაღლებას DCFTA-სთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის, საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების, საქართველოს მცირე და საშუალო საწარმოთა ასოციაციის, ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს, საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის, საქართველოს საერთაშორისო სავაჭრო პალატისა და აღმოსავლეთის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი - საქართველოს ეროვნული პლატფორმის წარმომადგენლებმა.

DCFTA Advisory Group Meeting
On October 4th, 2018, the 6th official meeting of the DCFTA Advisory Group was held at the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. The meeting was attended by the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, Mr. Genadi Arveladze.
As mandated by the charter of the DCFTA Advisory Group, the members appointed a new chairperson - Ms. Nino Chikovani, the President of the Georgian Chamber of Commerce and Industry, who will lead the group for the duration of 1 year. Furthermore, members appointed Mr. Giorgi Kacharava, the Executive Director of the EU-Georgia Business Council (EUGBC), as the Deputy Chairperson.
Deputy Minister Arveladze informed the members regarding the adoption of technical regulation on construction materials, in accordance with the obligations under the DCFTA, and a timeline of its entry into force. During his remarks, he underlined the importance of swiftly informing private sector regarding such regulations.
The newly appointed chairperson, Ms. Nino Chikovani presented the work of DCFTA Information Centers within the Georgian Chamber of Commerce and Industry and stressed the importance of such projects. With the support of the German Corporation for International Cooperation (GIZ), the process of establishing DCFTA information centers have been undergoing for the past 2 years. As of today, such centers operate in Batumi, Zugdidi, Kutaisi and Gori.
Members of the Advisory Group were also informed about the activities conducted throughout 2018 and recent achievements within the framework of the DCFTA implementation. Additionally, members discussed some new initiatives that would foster the successful implementation of the DCFTA, further involve businesses, and spread the general awareness of matters related to the DCFTA.
The meeting was attended by the representatives of the Georgian Employers Association, Georgian Trade Unions Confederation, Georgian Small & Medium Enterprises Association, EU-Georgia Business Council (EUGBC), Georgian Chamber of Commerce and Industry, Eastern Partnership Civil Society Forum - Georgian National Platform.