DCFTA-ს მრგვალი მაგიდა ზუგდიდში
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის (DCFTA) შესახებ კერძო და საჯარო სექტორს შორის დიალოგის ფარგლებში მიმდინარე წლის 23 ივნისს ქ. ზუგდიდის ტექნოპარკში, მრგვალი მაგიდის ფორმატში DCFTA-ით გათვალისწინებული ვალდებულებების იმპლემენტაციის თემაზე  რეგიონალური სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. ღონისძიება საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ორგანიზებითა და ევროპული პროექტის „ასოცირების ხელშეკრულების განხორციელების ხელშეწყობის“ მხარდაჭერით ჩატარდა და მასში 50-ზე მეტმა ადგილობრივმა მეწარმემ და ფერმერმა მიიღო მონაწილეობა თაფლის, თხილის, დაფნის, ხილის და სხვა სექტორიდან.
შეხვედრაზე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ გენადი არველაძემ და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნოდარ კერესელიძემ  DCFTA-ს ფარგლებში განხორციელებული და დაგეგმილი რეფორმების, სახელმწიფო-საგრანტო პროგრამებისა და ხელშეწყობის იმ საკითხების შესახებ ისაუბრეს, რაც ადგილობრივ მეწარმეებს შესაძლებლობას მისცემს, უფრო მეტი სარგებელი მიიღონ ევროკავშირთან გაფორმებული ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებით.
მრგვალი მაგიდის ფორმატში საუბარი ასევე შეეხო  DCFTA-ს გამოწვევებსა და პერსპექტივებს, DCFTA-ს სანიტარიულ და ფიტოსანიტარიულ (SPS) მოთხოვნებსა და შეთანხმების ფარგლებში არსებულ სხვა საკითხებს. ღონისძიებაზე ასევე განხილულ იქნა მეწარმეების წინაშე მდგარი გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები.

DCFTA Roundtable Discussion in Zugdidi
On 23 June 2017, under the framework of the dialogue between the public and private sectors on the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), a regional roundtable workshop was organized by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, supported by the European project Facility for the Implementation for the Association Agreement in Georgia. The central topic was the implementation of the obligations undertaken by Georgia under the DCFTA. The roundtable took place at the Technopark in Zugdidi and was attended by more than 50 local entrepreneurs and farmers from the honey, nuts, bay leaf, fruits and other sectors.
The Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Genadi Arveladze, and the First Deputy Minister of Agriculture, Nodar Kereselidze, talked about the planned and implemented reforms under the DCFTA, state grant programmes and other actions that aim to enable local entrepreneurs to take advantage and reap the benefits of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the EU.
The participants of the round table also discussed the challenges and perspectives of the DCFTA, sanitary and phytosanitary requirements and other DCFTA-related matters, as well as specific challenges faced by the attending entrepreneurs and the potential solutions.
At the close of the workshop, Mr. Genadi Arveladze and the event organizers answered questions posed by the business sector participants.